Zaniklá vesnice Hol
Hol, středověká obec rozlohy cca 14,5 ha v dnešním Klánovickém lese, je jediná intaktní vrcholně středověká památka na území hl.města Prahy. Hol je vyhlášený jako Archeologická kulturní památka ( Ministerstvo kultury) a probíhá zanesení celého území jako Památkově chráněné lokality.
Ves Hol je poprvé uváděna roku 1346 a jednalo se o vůbec nejrozsáhlejší sídelní formy, které jsou pro středověkou Evropu doloženy. Byla v držení bratrů Rokycanských i šlechtického rodu Rotlevů. Naposledy se Hol jako žijící ves připomíná roku 1408.
Relikty zaniklé vsi v Klánovickém lese byly od roku 1875 až do 2010 mylně připisovány vsi Žák. Revize písemných pramenů ale ukázala, že žádná ves Žák nikdy neexistovala a omyl vznikl přenesením jména novověkého rybníka Žák na areál zaniklé středověké vsi Hol.
V letech 2011-2013 byl proveden detailní archeologický výzkum Holu pracovníky FF UK, díky němuž byly shromážděny překvapivé poznatky o této vesnici v zázemí lcemburské Prahy. Výsledky výzkumu jsou představovány na putovní výstavě, která byla v r.2013 prezentována v Muzeu v Újezdě nad Lesy. V r. 2014 proběhly zatím dvě velmi populární a hojně navštívené vycházky k Holi s odborným výkladem Mgr.Beránka.
Zaniklý Hol představuje unikátně dochovanou terénní památku z období vrcholného středověku, jedinečnou také v evropském kontextu, a ležící navíc přímo na území našeho hlavního města.
Související témata: Rozvoj území Sport a volný čas Umění a kultura
Osoba odpovědná za aktuálnost informací: Roušar Pavel