Samospráva je způsob řízení určitého celku, kdy daný subjekt o alespoň některých svých záležitostech rozhoduje sám autonomním způsobem, tedy „spravuje se sám“. Opakem samosprávy je výkon správy (rozhodování o určitých záležitostech) jiným, vnějším subjektem. Výhodou samosprávy je, že je blíže spravovanému subjektu než vnější a centrální řízení, a proto by měla být při zabezpečování lokálních či zájmově vymezených záležitostí efektivnější a levnější.
Nejvyšším orgánem samosprávy je zastupitelstvo. Zastupitelstvo je obecné označení pro přímo volený zákonodárný sbor na úrovni obcí, měst, statutárních měst (včetně jejich městských částí nebo městských obvodů) a krajů.
Obecní zastupitelstvo volí na svém prvním zasedání Radu města, která je také jejím výkonným orgánem v oblasti samostatné působnosti a je odpovědná zastupitelstvu. Starosta, který je volen absolutní většinou zastupitelů, je nejviditelnějším orgánem samosprávy. Protože nemá povahu statutárního orgánu, nemá ani příliš velké pravomoci.
Zastupitelstvo dále zřizuje iniciativně-kontrolní orgány v podobě dvou výborů zastupitelstva městské části, a volí jejich členy absolutní většinou. Finanční výbor a kontrolní výbor je zřizován povinně.