Slovo starosty - květen 2013

Vážení a milí spoluobčané,

před dvěma měsíci jsme zahájili sérii veřejných projednání na aktuální témata Újezda. Je na čase se ohlédnout za nasbíranými zkušenostmi a zda tato novinka v práci úřadu funguje. Dovolte mi, abych zde každému tématu věnoval alespoň jednu větu.  11. 3. jsme uspořádali setkání s podnikateli, které nám pomohlo ujasnit si další strategii budování kanalizace na hlavní a na kterém zazněla řada podnětů a návrhů, které jsme následně využili. 13. 3. jsme s občany Hodkovské ulice dohodli upřednostnění oprav této ulice, po rekonstrukci plynu dokončíme trvalé povrchy a jako okamžité dočasné řešení bude Hodkovskou znemožněn průjezd do Staroklánovické, aby došlo ke snížení průjezdu aut a prašnosti do doby její rekonstrukce. 25. 3. proběhlo setkání občanů k plánované rekonstrukci železniční tratě Běchovice - Úvaly, kde jsme předložili připomínky MČ k probíhajícímu stavebnímu řízení a dohodli se, jak se postavíme k protihlukovým zábranám, které se budou kolem tratě budovat. Ve stejný den také proběhla diskuse nad koncepcí školství, na které byly vysvětleny a prodiskutovány návrhy jednotlivých opatření připravovaného koncepčního dokumentu. 27. 3. na setkání k tématu další etapy výstavby kanalizace a souvisejících dopravních omezení jsme informovali, že po vyhodnocení všech jednání je naší prioritou upravit silnice zdevastované objízdnými trasami (Chmelická), dokončit nižší Starokolínskou a Novolhotskou a do doby zpracování dokumentace bude probíhat další výstavba kanalizace pouze v ulici Zlivská. 3. 4. jsme seznámili občany s pilotním projektem Hlídání na přechodech, který předpokládá spolupráci s dobrovolníky z řad rodičů a prarodičů a který by měl rozšířit počet hlídaných přechodů v celém Újezdě s cílem zvýšit bezpečnost dětí jdoucích do školy. 8. 4. jsme s 37 občany Chmelické ulice projednávali stav jejich ulice po ukončení objízdné trasy, toto jednání pomohlo k rychlejšímu úklidu ulice, ale zejména vyústilo v řadu jednání s dodavatelem a investorem, na kterých byla dohodnuta oprava Chmelické a urychlení výstavby kanalizace v této části Újezda. 15. 4. jsme pořádali Veřejné fórum, na kterém jsme společně s občany bodovým způsobem zvolili 10 nejpalčivějších problémů současného Újezda, které projdou dalšími koly připomínek na webu a stanou se podkladem pro stanovení akčního plánu a rozpočtu pro příští rok. 17. 4. se konal již 30. Čaj o páté se starostou, na kterém jsme projednali připomínky městské části k zadání Metropolitního plánu - nově vznikajícímu územnímu plánu Prahy, který revolučně mění dosavadní systém územního plánování, ale který se v následujících měsících a letech ještě stane předmětem mnohých odborných i politických magistrátních bitev. A jaké jsou naše zkušenosti a poznatky? Všechna jednání byla konstruktivní a občanénám dali řadu podnětů, které bychom jinak nezískali. Na některé žádosti o konkrétní termíny a okamžitá řešení jsme zázračný recept neměli, často jsme také narazili na nedostatek finančních prostředků, nebo na otázky, o nichž naše městská část nerozhoduje. Přesto jsme vždy došli k přijatelnému řešení a především k ujasnění tématu - jednak pro občany, jednak jako zpětné vazby pro úřad. Jsem zastáncem a iniciátorem těchto tématických pracovních setkání, ale musím přiznat, že pro agendu úřadu jsou náročná. Příprava podkladů, zpracování podnětů a zápisy, zveřejnění na webových stránkách - stojí nás to velké úsilí, ale jsem přesvědčen, že se vyplatí nám všem. Doufám, že se podaří administrativu těchto jednání minimalizovat a trend otevřenosti a spolupráce s občany zachovat. Děkuji všem pracovníkům úřadu, kteří se do těchto jednání zapojují a zejména obyvatelům Újezda, že přijímají nový způsob práce radnice a využívají možnost podílet se na řešení úkolů naší městské části.

Pavel Roušar, starosta

RousarPavel.JPG