Slovo starosty - březen 2022

Milí sousedé,

dnešní úvodník nelze věnovat ničemu jinému než aktuální situaci, která přímo či nepřímo zasáhla každého z nás.

Nikdy jsem si nemyslel, že naše generace zažije válku v Evropě, která se nás tak bezprostředně dotýká a je tak blízko našich hranic. S ohledem na naši historii a zkušenost s pobytem okupačních vojsk cítím potřebu se k tomuto tématu vyjádřit. Myslím na všechny občany Ukrajiny přímo na jejím území. I na ty, kteří žijí v ČR a na Ukrajině mají své blízké.

Jednoznačně odsuzuji bezprecedentní napadení suverenity Ukrajiny a vyjadřuji podporu celému národu v čele s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Stojím při vás nejen jako starosta, ale i jako jeden z těch, kteří odmítají agresi, intriky, hry mocných s dopadem na životy nás všech.

Velmi si vážím vaší solidarity, kterou od první chvíle projevujete a která pomáhá těm, kteří musejí bohužel opouštět své domovy ve své rodné zemi. Společně se pokusíme jim jejich osudy co nejvíce ulehčit. Nikdo z nás si patrně neumí představit, čím právě procházejí. I městská část se ihned zapojila do pomoci.

Nově jsme zřídili emailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., kam můžete zasílat své nabídky pomoci, které následně zpracujeme a adresně vypořádáme. Již nyní je aktivní kontaktní telefonní číslo +420 733 653 594,na kterém jsme připraveni poskytnou veškeré informace. Pokud nabízíte ubytovací kapacity, zřídil magistrát pro tyto účely formulář na stránce www.suz.cz/ubytovani-pro-ukrajinske-rodiny.

Ukrajina i její občané kromě jiného potřebují i finanční prostředky. Přispívat lze na tyto bankovní účty

Účet Velvyslanectví Ukrajiny v ČR

Velvyslanectví Ukrajiny v ČR disponuje bankovním účtem, na který lze zaslat finanční obnos určený pro následný nákup obranného materiálu. Za shromážděné peníze vybírají obranný materiál, který nejvíce potřebují ozbrojené síly a domobrana Ukrajiny. Číslo účtu: 304452700/0300

Veřejná finanční sbírka na pomoc Červeného kříže Ukrajině

Český červený kříž aktuálně zajišťuje ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí zdravotnický materiál. Finančně přispět lze na účet: 333999/2700, variabilní symbol 1502

SOS Ukrajina

Organizuje Člověk v tísni. Sbírkový účet: 0093209320/0300

Charita pro Ukrajinu

Organizuje Charita Česká republika. Sbírkový účet 55660022/0800, variabilní symbol 104

Děkuji všem, kteří jsou v tom s námi. Přeji si, ať zvítězí rozum a na Ukrajině opět zavládne mír. Je to lekce pro nás všechny, a tak mi dovolte dnešní úvodník zakončit oblíbeným citátem.„…a proto se nikdy nedávej ptát, komu zvoní hrana. Zvoní tobě.” J. D.

váš starosta

Milan Samec