Příspěvky občanů do ÚZ

Újezdský zpravodaj 2/2013 - co se nevešlo, úplný text

Situaci paní Žebrové znám a je mi hrozně líto, do jaké situace se dostala.
Jednal jsem s paní Žebrovou mnohokrát. Rozhodnutím stavebního úřadu a povolením výstavby několika domů v její bezprostředním okolí došlo ke změně vodního režimu v okolí a zatékání vody na její pozemek z okolních parcel. Paní Žebrová tvrdí, že je to špatným rozhodnutím a posouzením stavebního úřadu. Protože však starosta neřídí stavební úřad a není kompetentní posuzovat správnost jeho rozhodnutí, mohl jsem náš stavební úřad žádal pouze o vysvětlení, zda si je vědom svého pochybení. Stavební úřad se však k pochybení nepřihlásil a situace se neposunula ani tehdy, kdy paní Žebrová předložila stavebnímu úřadu posudek soudní znalkyně, která dala paní Žebrové za pravdu.
Abych mohl ověřit správnost rozhodnutí stavebního úřadu, požádal jsem prostřednictvím tajemníka našeho úřadu Odbor kontrol magistrátu hlavního města Prahy o provedení kontroly na stavebním úřadě, kterou však magistrát odmítl s vysvětlením, že chybovost našeho stavebního úřadu nepřekračuje kvalitu stavebních úřadů v ostatních správních obvodech. Byl jsem na začátku…
Proto jsem se obrátil na nadřízení stavební úřad (opět magistrát hl. města Prahy)  s žádostí o přezkum rozhodnutí vydané naším stavebním úřadem. Poté, co mi bylo sděleno, že tak musí učinit paní Žebrová jako účastník řízení, předal jsem tyto konkrétní informace paní Žebrové.
Ta tak skutečně učinila. Byla provedena kontrola dokumentace a našemu stavebnímu úřadu bylo nařízeno šetření na místě s cílem ověření možností nápravy špatného stavu. Zklamáním pro mě je, že ani po tak dlouhé době jsem doposud neobdržel žádný závěr nadřízeného nebo našeho stavebního úřadu a mám pouze informaci od paní Žebrové, že náš úřad doposud nic neučinil. Jenže ani nevím, zda něco učinit měl a zda špatná situace paní Žebrové opravdu vychází z chybného rozhodnutí našeho stavebního úřadu. Podle mého názoru, stavební úřad by měl vlastníkům nových parcel v okolí paní Žebrové dodatečně nařídit prohloubení vsakovacích jímek tak, aby voda z těchto parcel negativně neovlivňovala parcelu paní Žebrové. Mé doporučení paní Žebrové je: písemně žádat nadřízený stavební úřad o zprávu, rozhodnutí, ze kterého bude patrný další postup. Pověřím interní kontrolorku úřadu, aby prověřila lhůty, ve kterých náš stavební úřad v této záležitosti konal. Pokud by se ukázal postup stavebního úřadu chybným nebo liknavým, bude v kompetenci tajemníka úřadu tuto situaci řešit.
Pavel Roušar,
starosta