• Nejčastější otázky a odpovědi k participativnímu rozpočtu

Nejčastější otázky a odpovědi k participativnímu rozpočtu

MČ Praha 21 vyhlásila 2. ročník participativního rozpočtu s názvem „Měníme Újezd“. Projekt má své webové stránky www.menimeujezd.cz , kde se dozvíte všechny potřebné informace.

A jaké jsou vaše nejčastější otázky?

Co je participativní rozpočet?
Participativní rozpočet znamená rozhodování občanů o přesně vymezené části veřejného rozpočtu. Vedení MČ Praha 21 vymezilo částku 2 mil. Kč na vaše nápady!

Kdo bude rozhodovat o tom, které návrhy se zrealizují?
Obyvatelé městské části Praha 21. O vítězných návrzích budete moct hlasovat na webových stránkách projektu www.menimeujezd.cz nebo osobně na podatelně úřadu.

Jaké jsou důležité termíny v rámci našeho participativního rozpočtu 2021
Do 31.3.2021 – Odevzdání návrhů
14.6.-2.7.2021 – Hlasování o vítězném projektu
Nejpozději do září 2022 – Realizace vítězných projektů

Proč se k mému návrhu musí připojit garanti projektu?
Návrhy projektů by měly být prospěšné široké veřejnosti. Je tedy důležité o svém návrhu diskutovat se sousedy, blízkými osobami, kterých by se dotčený projekt také dotknul. Vzbudit jejich zájem a podporu.

Proč musím při podání návrhu poskytnout své osobní údaje?
Jméno, příjmení a adresa trvalého bydliště slouží jako identifikační údaje. Emailová adresa a telefonní číslo je z důvodu potřebného kontaktu s navrhovatelem projektu.

Jaký návrh projektu to musí být?
Návrh projektu musí mít obecně prospěšný charakter a být realizován na pozemcích svěřených městské části hlavním městem Prahou k užívání či v majetku MČ Praha 21. Projekt také nesmí být v rozporu se strategickým a územním plánem MČ Praha 21.

Jak mám zjistit finanční náklady na provedení návrhu a proč se mám touto otázkou vůbec zabývat?
Pouhý nápad nestačí. Je třeba projekt detailně promyslet a sestavit předběžný rozpočet. Naším záměrem je, aby se občané, kteří se chtějí stát navrhovateli, zamysleli nad svým návrhem ve všech jeho aspektech, tedy i v tom ekonomickém. Navrhovatel si musí ke zjištění nákladů udělat průzkum, například u případných dodavatelů/zhotovitelů podobných projektů. Důležité je také při zjišťování nákladů brát v potaz i tzv. související náklady. To jsou všechny náklady, bez nichž se realizace neobejde a které je nutné zohlednit.

Na koho se můžu obrátit s konkrétním dotazem?
Naše koordinátorka Helena Gryčová vám velmi ráda poradí. Můžete se na ni obrátit písemně na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo telefonicky 281 012 928.

Těšíme se na vaše nápady!
Plakát.pdf

Osoba odpovědná za aktuálnost informací: Gryčová Helena