• Praha 21 si připomíná 75 let od květnových událostí

Praha 21 si připomíná 75 let od květnových událostí

Městská část Praha 21 si 5. května připomněla 75 let od květnových událostí roku 1945 - Pražského povstání a ukončení II. světové války.

V Újezdě nad Lesy jsou čtyři místa, která na události upomínají – v Masarykově základní škole, na Blatově, na Rohožníku a na hřbitově.

První událostí, kterou si právě v těchto dnech připomínáme, je Pražské povstání. V Praze od 5. – 9. května padlo 2898 Čechů, přičemž celkový počet obětí se vyšplhal na 3700. Při bojích o Prahu padly podle posledních údajů i tři stovky vlasovců a kolem pětadvaceti rudoarmějců.

Pražské povstání bylo vyvrcholením Květnového povstání českého lidu a odboje proti německým okupantům, které začalo 1. května v Přerově a postupně se rozšířilo na celou Moravu a Čechy. Nejrůznější protiokupační aktivity probíhaly na tisícovce míst; v 37 městech a 240 obcích. Povstání českého lidu navázalo na dlouhodobou partyzánskou a odbojovou činnost, resp. otevřenou partyzánskou válku a diverzní činnosti. Důležitým aspektem v té době byl i záměr německé armády, která na území protektorátu chtěla zastavit Rudou armádu. Vedle drobnějších protiokupačních akcí došlo např. k zabránění odvozu strojů a techniky do Německa či zničení továren. Povstalci zároveň na sebe navázali značnou sílu německých vojsk, která se proto nemohla účastnit potlačení povstání v Praze. Během Květnového povstání českého lidu zahynulo přibližně 8 tisíc lidí (včetně nacisty povražděných civilních osob).

Smutnou dohrou Pražského povstání byl osud jeho velitele, generála Karla Kutlvašra. Ten byl po únoru 1948 ve vykonstruovaném procesu odsouzen za akce během povstání, resp. za velezradu, k doživotnímu vězení. Současně byl z hodnosti generála degradován na vojína v záloze. Perzekvováni byli i další představitelé povstalců.

Osoba odpovědná za aktuálnost informací: