Slovo starosty - červen 2012

Vážení spoluobčané,

v úvodu bych Vás rád pozval na zasedání zastupitelstva, které se koná 18. června v divadelním sále Masarykovy ZŠ od 17 hodin. Jedním z bodů jednání je i schválení Strategického plánu MČ Praha 21 pro období 2012 - 2022. Osobně považuji schválení takového dokumentu pro život v naší městské části za klíčový. V mnoha ohledech. Společně s vámi jsme identifikovali a popsali více než 200 opatření, začleněných do 7 oblastí a 24 podoblastí. Stanovili jsme cíle, které bychom chtěli v následujících desetiletech dosáhnout. Rovněž jsme stanovili priority, odhadli finanční náročnost jednotlivých opatření a stanovili jsme ukazatele, kterými budeme měřit úspěšnost naplňování strategického plánu. Děkuji všem, kteří se na vytváření plánu pro budoucnost Újezda podíleli - občanům za zájem a podněty, zaměstnancům úřadu za zvládnutí nových úkolů, dobrovolníkům v komisích a mikrotýmech za systematickou práci nad vznikajícím dokumentem. V naší městské části podobný dokument chyběl, nebylo na co navázat. Věřím, že všechny stanovené cíle jsou ku prospěchu občanů Újezda a jsou přijatelné i pro újezdskou politickou reprezentaci. Věřím, že se strategický plán a strategické plánování stane běžnou součástí práce Úřadu a jednotlivá politická uskupení s nimi budoupracovat. Pro politiky není podstatné přihlásit se ke všem cílům, ale navázat na již vykonanou práci. Ti, co přijdou po nás, mohou plán aktualizovat a doplňovat, případně měnit priority podle programů koaličních stran. Určitě nejde o dokument dokonalý, ale byl tvořen se záměrem položit určitý základ, který bude pravidelně aktualizovanýna základě společenského i politického konsenzu. A co konkrétně nám strategické plánování přinese? Nejdůležitějším prvkem je stanovení důležitosti aktuálních kroků a budoucích záměrů naší městské části. Například: je důležitější zajistit místa ve školkách nebo postavit dům seniorů? Chceme zklidnit dopravu a máme opatření realizovat hned nebo čekat na vybudování přeložky? To jsou těžká rozhodnutí, která se bez pohledu nad úzce ohraničenou současnost dělat nedají. Druhou zásadní výhodou je, že strategický plán zlepší načasování a přípravu jednotlivých projektů. Z připravené studie lze lépe vypsat výběrové řízení na zpracování dokumentace a následně vybrat nejvhodnějšího dodavatele. Strategické plánování pomůže ušetřit peníze a na druhou stranu může přinést peníze z jiných zdrojů, protože u dobře připravených projektů a záměrů lze žádat o dotace a pokusit se zajistit vícezdrojové financování. Zároveň pomůže vyvarovat se nepromyšlených rozhodnutí s krátkodobým dosahem, které by městskou část mohly v budoucnu neúměrně zatížit, či poškodit. Chcete-li se dozvědět, kam v následujících deseti letech v jednotlivých oblastech směřujeme, na nadcházející schůzi zastupitelstva získáte ucelený a detailní přehled.

Těším se na setkání s vámi,

Pavel Roušar, starosta