Den české státnosti - 28. září

28. září, oficiální Den české státnosti, nemá v újezdském kalendáři tradici a ani jeho letošní podoba se zřejmě nebude lišit od let minulých. Dovolte mi zastavit se nad významem možným začleněním tohoto svátku do života naší obce.

Kníže Václav I. z dynastie Přemyslovců byl 28. září 935 zavražděn na příkaz svého mladšího bratra Boleslava. Bratrovražda otevřela novému panovníkovi Boleslavovi I. později zvanému Ukrutný cestu k převzetí moci. Skončilo v té době zcela mimořádné období Václavovy prozíravé mezinárodní diplomacie a vzácného pokoje v zemi. Už na konci 10. století se kníže Václav stal symbolem domácího panovnického rodu a posléze patronem českého národa. Nepřerušený kult svatého Václava předávaný z generaci na generaci posiloval vždy národní sebevědomí a vědomí sounáležitosti.

Svatý Václav se stal patronem prvního československého státu vyhlášeného v roce 1918 i symbolem odporu proti konci samostatné existence po Mnichovské dohodě v roce 1938. Socha sv. Václava byla svědkem krátkého nadechnutí národa v roce 1968 i konce dlouhé doby zapomnění v roce 1989.

Svátek knížete Václava se pomalu vrací nejen do kalendáře, ale i do povědomí nových generací. Těžištěm oslav je Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi, Svatováclavský hudební festival na Moravě a Slezsku a Mezinárodní festival duchovního umění, jehož letošní 20. ročník přináší stále bohatší nabídku koncertů a vystoupení do měst a obcí po Čechách. Náplní festivalu jsou umělecká vystoupení napříč žánry a kulturami, která aktualizují pozapomenuté duchovní hodnoty a vlastenectví.

Přál bych si, aby se Újezd otevíral i této formě kulturní nabídky a připomínání významných dnů české státnosti. Doufám, že tuto myšlenku přijmou i místní občanská a zájmová uskupení, Újezdské muzeum, Komise pro spolupráci, osvětu a kulturu, Zpravodaj i místní církve a společně se nám podaří najít vhodný a poutavý způsob, připomenutí tohoto starodávného svátku.

RNDr. Pavel Roušar
starosta