Příspěvky občanů do ÚZ

Výstupy z radnice, nad kterými zůstává rozum stát, aneb 8 x „Proč?“

Vážení občané, tentokrát jsem sestavil několik bodů k zamyšlení.

Granty - složité, zdlouhavé, chaoticky sestavované, maticové přerozdělování hodnotících bodů v excelovských tabulkách kvůli pár desítkám tisíc (300.000,-) pro spolky, sdružení atd.. Výsledek? Projednaných žádostí bylo 48, dvanáct nezískalo ani korunu. Nepochopitelně 3x „ostrouhal“ Neposeda z Běchovic, ač je občanům Újezda n/L. velmi užitečný, 5x se nedostalo na aktivity pro důchodce. Proč? K čemu ta složitost, když výsledek je tak antisociální? Bylo by lepší jednat více lidsky, než prokazatelně opisovat pravidla přidělování konkrétních grantů od různých úřadů a ministerstev a vytvářet dojem potřebné „novinkové“ koncepce.

Kanalizace - na ZMČ dne 21. 12. 2010 a v lednovém ÚZ bylo oznámeno panem starostou zahájení jejího budování v lednu 2011. Dodnes však nikdo ještě nekopl. Proč?

Neslučitelnost funkcí - několikrát jsem písemně upozorňoval, že placená funkce šéfredaktorky a radní v jedné osobě je v rozporu se zákony ČR. RMČ k tomu však mlčí. Proč?

Mystifikace - na rozdíl od mnohých jsem jako za klukovských let ohnul svá záda a loni i letos prolezl kanalizační rouru vedoucí od odlehčovací komory v Hodkovské ulici do Klánovického lesa. Mohu odpřísáhnout, že jsem zde nenašel žádné měřící zařízení, které by umožňovalo změřit množství vypouštěného odpadu. Přesto se v dubnovém ÚZ dočtete větu od pí Kazdové, manželky pana starosty zaštiťující se komisí ŽP, že „…výsledkem je nyní vypouštění cca 3100 tun (!) odpadu ročně …“. Jak vidno, tuny odpadu vyděsí, porovnávací přepočet na mm srážek totiž nepostraší. Je to ještě ochrana přírody? Nikoliv! Je to nenápadná a zvlášť rafinovaná politika. Aby nedošlo k mýlce, nejsem nadšený z vypouštění sloučené odpadní a dešťové vody do lesa, ale proč uvádíte takové nesmysly a blbnete lidem hlavu?

Nový zpravodaj - fajn, změna a co takhle ohled na všechny občany Újezda? Zvolený formát se hodí spíše na laciný výprodej prošlých rybiček. Ke čtení o dění v „obci“ při kávě či čaji je jaksi nevhodný. A obsah? Zdá se, že se jedná více o inzertní noviny než zpravodaj. Jakákoliv kontinuita byla zničena, lidé starší, bez připojení na net mají definitivně smůlu. Co se nehodí, skončí moderovaně (nový výraz pro cenzuru ze slovníku RMČ) v koši nebo někde na webových stránkách úřadu. Opravdu přestavba. Proč mi to slovo jen něco připomíná?

Zastupitelstvo - na posledním jednání padl návrh na změnu protizákonného ustanovení jednacího řádu, kde se v § 26 praví, že návrh na odvolání členů rady MČ se neprojednává na jednání zastupitelstva, na kterém byl podán, ale až na dalším jednání. Na tuto protizákonnost už byl pan starosta upozorněn i ředitelem MHMP, přesto někteří zastupitelé klidně hlasovali v rozporu se zákonem a tuto změnu nepřijali. Uvědomují si vůbec, že hrozí paralyzování výkonů usnesení, které zastupitele čekají? Proč na sebe takto upozorňujete nadřízené orgány?

Silnice po zimě - několik občanů se mě ptalo, proč se ještě neopravují. Přidávám se. Proč?

Interpelace na ZMČ - ani jeden z dotazovaných radních se v 30 denní lhůtě neobtěžoval odpovědět na mé ústní dotazy kladené na posledním ZMČ? Proč?

Závěr - ať si čtenář udělá sám.
                                                                                                                                                                                   Petr Duchek, zastupitel