Příspěvky občanů do ÚZ

Lesnické hospodaření v lesnickém komplexu Klánovického lesa

Vážení čtenáři,

dovolte, abych Vám prostřednictvím Vašeho zpravodaje poskytl  stručnou informaci o lesnickém hospodaření v lesním komplexu Klánovického lesa, který je ve vlastnictví státu a  správu hospodaření vykonává státní podnik  Lesy České republiky.

Zájmové území lesnicky patří pod Lesní hospodářský celek Újezd nad Lesy ( dále LHC), jehož katastrální výměra představuje plochu necelých 20 000 ha, nadmořská výška se pohybuje v rozmezí od 180 m.n.m v severní části území u toku Labe poblíž Čelákovic až po 280 m.n.m. v jižní části území  u obce Škvorce. Severní část LHC se nachází v rovinatém území Středolabské tabule, jejíž součástí je Českobrodská a Čakovická tabule. Jižní část  leží na území Pražské plošiny, součástí které je Říčanská a Úvalská plošina.
Hlavními povodími jsou  povodí Labe a Vltavy. Vezmeme-li v potaz místní důležité toky,  pak jižní část území LHC spadá do povodí Vltavy, (Rokytka), zbytek do povodí Labe, (Výmola a Vinořský potok). Zdejší převládající vítr je jihozápadní.
             Z pohledu uspořádání a vývoje v rámci organizace státních lesů došlo k zásadní změně zrušením Lesního závodu Zbraslav k 31.12.1997 a rozpadu tehdejšího Lesního hospodářského celku Zbraslav, mezi dvě organizační jednotky - Lesní závod Konopiště a Lesní správu Mělník. Předaná část území do správy LS Mělník zahrnuje původní polesí Újezd nad Lesy - dnešní LHC Újezd nad Lesy. Celková výměra porostní plochy představovala 1174 ha.

V průběhu období došlo k  navrácení cca 120 ha lesních pozemků fyzickým i právnickým osobám - za zmínku jistě stojí vrácení  lesa Městské části Klánovicím a Újezdu nad Lesy (resp. Magistrátu hlavního města Praze).
Zdravotní stav lesa významně ovlivňovaly imise, které v minulosti patřily k rozhodujícímu faktoru poškození lesů daného území. Z dalších vlivů, které v průběhu let 1992-2001 hráli významnou roli je možné považovat  tracheomykózní onemocnění dubových porostů. U obou škodlivých činitelů však evidentně dochází v posledních  letech k poklesu působení tohoto vlivu. Markantní je snížení nahodilých těžeb (tzn. těžba odumírajících, nebo již odumřelých stromů). Jednoznačná optimistická prognóza dalšího vývoje výše uvedených škodlivých činitelů je však obtížná. Poškození lesa lýkožroutem smrkovým lze především díky prevenci ve formě kontrolních a obranných opatření považovat za únosné. Ostatní škodlivé činitele (lýkohub, obaleč, bekyně, píďalka, klikoroh), lze na daném území monitorovat, avšak bez podstatného vlivu na zdravotní stav lesa.
     V zájmovém území Klánovického lesa se nachází  zvláště chráněná území - přírodní rezervace Klánovický les, zahrnující  části  Blatov,  Cyrilov a Vidrholec, přírodní rezervace Vinořský park, dále přírodní památky Vinořský park a Xaverovský háj.

Na tato zvláště chráněná území jsou zpracovány  plány  péče, které významně ovlivňují způsoby lesnického hospodaření a závazná ustanovení  Lesních hospodářských plánů pro oblast Lesního hospodářského celku Újezd nad Lesy. Snahou vytvořených a schválených plánů péče pro jednotlivá chráněná území je prosazení jemnějších lesnických způsobů hospodaření a v případě obnovy lesních porostů  o zachování původní dřevinné skladby, která je typická pro výše specifikované nadmořské výšky s maximální snahou o realizaci  přirozené obnovy listnatých dubových porostů.
Jistě je Vám známo, že hospodaření v lesích podléhá lesnímu hospodářskému plánování, které je zpravidla vymezeno  časový obdobím -  nejčastěji desetiletým. Právě letošní rok je posledním rokem platnosti  Lesního hospodářského plánu (dále jen LHP) pro Klánovický les, který byl v platnosti  od 1.1.2002 do 31.12.2011. Pro nově  schválený LHP na období od 1.1.2012 do 31.12.2021 budou stanovená závazná ustanovení, která musí lesní hospodář dodržet a naplnit. Mezi tato závazná ustanovení patří:

• maximální celková výše těžeb
  • minimální plošný rozsah výchovných zásahů v porostech do 40.let
  • minimální podíl melioračních a zpevňujících dřevin

Pro úplnost snad pouze zdůrazňuji, že zpracováním a tvorbou LHP je pověřena na základě výběrového řízení  nezávislá organizace, která se zabývá činností hospodářské úpravy lesů. K návrhu LHP se vyjadřují  orgány ochrany přírody a všichni, jejichž zájmy by mohly být  dotčeny. Závěrečný proces  schválení bude po zapracování všech připomínek realizován orgánem státní správy  - Magistrátem hlavního města Prahy.

Pevně věříme, že nově schválený Lesní hospodářský plán pro LHC Újezd nad Lesy  bude kompromisem lesníků, ochránců přírody a všech, kterým na Klánovickém lese záleží.

Sedláček Josef - revírník

Poznámka: Toto je originál článku, který byl vytištěn po redakční úpravě. -red-