Příspěvky občanů do ÚZ

Cenzura a korupce, novým znakem radnice ?

Vážení občané!

S údivem jsem si přečetl oznámení v posledním čísle Újezdského zpravodaje (dále jen ÚZ), že uveřejňovány budou pouze příspěvky splňující kritérium věcnosti a týkající se veřejného zájmu.

Přeloženo: od příště budeme ne věcně, ale nejraději věčně cenzurovat a nikdy jinak! Osobně tomuto blaženému udržování veřejnosti v nevědomosti říkám „Jakešovské ticho“. Myslel jsem, že něčeho takového se už nikdy nedočkám. Zmýlil jsem se.

Únavná je neustále omílaná a mystifikující věta o příspěvcích, které svým „rozsahem přesáhnou možnosti tištěného zpravodaje“ a ty pak budou umísťovány jen na webových stránkách. Kolik se kdy sešlo tolik článků, že nebyl prostor pro jejich otištění? Troufám si tvrdit, že tomu tak nebylo nikdy. Je mi líto zejména starších občanů, kteří nemají internet, neboť se nedostanou už ani k článkům, které projdou cenzurou. Je mi líto, že bude ukončena kontinuita ojedinělosti, kdy ÚZ byl pln různých témat a informací (i mě se mnoho z nich zdálo zbytečných, ale roky jsme byli jednou z mála „obcí“ s širokospektrálním periodikem). Je mi líto, že časopis, který například z jedné čtvrtiny až třetiny slouží jako inzertní noviny, nedokáže vedení radnice přeměnit v ziskový. Zrušit, zkrátit, odstranit, filtrovat umí každý, ale vymyslet způsob rentabilního vydávání při zachování ojedinělosti holt myšlení bolí. A nyní k nenápadné korupci placené z obecních peněz.

Usnesením č.143/2011 schválila RMČ měsíční odměnu šéfredaktorce Újezdského zpravodaje (dále jen ÚZ) a současně i radní K.J.Čechové (TOP09) a zařadila jí na seznam pravidelně vyplácených osob. Hlasování: Pro:3, Proti:1, Zdržel se:1.

Usnesením č.161/2011 jsem navrhoval projednat odvolání K.J.Čechové z funkce šéfredaktorky ÚZ na blížícím se jednání Zastupitelstva. Rada však odhlasovala nezařazení tohoto bodu do programu jednání ZMČ v poměru hlasování: Pro:4, Proti:1, Zdržel se:0.

Návrhem na usnesení BJ/00140/2011 ze dne 15.3.2011 jsem opět navrhoval odvolání s mimo jiným zdůvodněním, že „Jsem přesvědčen, že člen Rady MČ by neměl být členem Redakční rady, protože jde do očí bijící střet zájmů“, ale marně. Hlasování bylo: Pro:1, Proti:4 , Zdržel se: 0.

Podle mého názoru veřejná funkce pí radní K.J.Čechové a současně placená funkce šéfredaktorky radničního časopisu s pravidelnou měsíční odměnou je nejen v rozporu se všemi pravidly nezávislé žurnalistiky, ale jedná se o neslučitelnost funkcí podle zákona č. 131/2000 Sb. o hl.m. Praze dle § 94 odst.2 písm.c) a zákona č. 491/2001 Sb. o volbách do zastupitelstev, dle § 5 odst.3. Dám-li si dohromady, že v jedné osobě se pojí funkce radní, šéfredaktorky, cenzura ÚZ a pravidelná výplata, máme nenápadnou korupci na světě. Někdo (úřad, starosta, Rada …) platí, jiný cenzurou „posouvá“ periodikum k obrazu plátce. Nějak oběma stranám však uniká, že ÚZ není komerční časopis, ale „obecní“.

A ještě se vrátím k návrhu na usnesení BJ/00140/2011 ze dne 15.3.2011. Poté, co jsem rezignoval na funkci radního neváhali nejvyšší představitelé obce dodatečně zfalšovat průběh a tím i výsledky hlasování u celkem sedmi projednaných usnesení !!! (včetně tohoto) a nejen v rozporu s Jednacím řádem Rady vytvořili nic neříkající kategorii „Materiály zamítnuty na programu jednání dne: 15.03.2011“. A to přesto, že Rada žádné materiály nezamítla, nýbrž projednala a ke všemu existuje z jednání Rady zvukový záznam! Proč se současní představitelé zdráhají zveřejnit pravdu? Čeho se bojí? Navrhoval jsem zveřejňovat i zápisy z jednání Rady, aby občané měli možnost sledovat, jak jimi zvolení zástupci hlasují, co navrhují apod. Není snad právě toto ve veřejném zájmu? Ani v tomto případě jsem nepochodil. A tak kromě cenzury Zpravodaje a zvukových záznamů z jednání zastupitelstva, jde již o třetí druh cenzury nového vedení „obce“, což je opravdu „úctyhodný“ výsledek neustále proklamované „Otevřenosti úřadu“.

Petr Duchek, zastupitel

Osoba odpovědná za aktuálnost informací: