Uvádíme na pravou míru

Vyjádření k článku paní Zity Kazdové v Újezdském zpravodaji č. 7-8/2019

Milí sousedé,

rád bych zde uvedl na pravou míru článek paní Zity Kazdové v Újezdském zpravodaji č. 7-8/2019, ve kterém se věnuje správnímu řízení o povolení kácení topolů u autobusové zastávky Rápošovská.

Uvádíme na pravou míru.png

Je mi velmi líto, že se vám dostává nepřesných informací a také že problematika kolem kácení starých a nemocných topolů, které prokazatelně dle soudního znalce ohrožují zdraví lidí, se stala politickou zbraní opozice.

Bohužel zde nyní nemohu v tuto chvíli uvádět veškeré podrobnosti ze správního spisu. Jsem však nucen ale reagovat na slova ohledně uzavření zastávky, péče o dřeviny a braní si rukojmí.

Jednoznačně odmítám tyto útoky na moji osobu. Odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy posoudil postup ve věci uzavření autobusové zastávky jako naprosto správný a za daných okolností ani jiný postup nebyl možný.

Cituji :„starostovi městské části Praha 21 naopak nelze vyčítat, že z bezpečnostních důvodů nechal dočasně uzavřít část chodníku a zastávku MHD, které bezprostředně sousedí s předmětným stromořadím. Jakákoliv údržba těchto dřevin ztrácí smysl v situaci, kdy je usilováno o jejich pokácení a vynaložení veřejných finančních prostředků na takovou údržbu by bylo neúčelné a nehospodárné.“

Koruny nemocných stromů se naklánějí nad chodník a autobusovou zastávku a mohlo by dojít k pádu odlomených větví. Bylo nezbytné v první řadě ochránit zdraví vás, občanů. V bezprostřední blízkosti se nacházejí další dvě zastávky MHD, které cestující mohou použít.  Dočasné uzavření zastávky z důvodu předběžné opatrnosti a ochrany vašeho zdraví, po řádném projednání s dopravci, je tedy naprosto legitimní akt a mrzí mě, že ho někteří zneužívají pro svůj politický boj.

Dále je mylné tvrzení, že řádně nepečujeme o dřeviny. To, že se topoly dostaly až do havarijního stavu, je vinou předchozích vedení městské části. My jsme dřeviny převzali do péče, když už bylo konstatováno, že vynaložení finančních prostředků na jejich údržbu by bylo neúčelné, nehospodárné a také nebezpečné, protože se korunami vzájemně podpírají a je tedy na místě jejich kácení.

Věřte, že bych nikdy nesouhlasil s kácením dřevin, kdybych nebyl seznámen s jejich zdravotním stavem, stanovisky a posudky odborníků. Mám velmi rád dřeviny, pečujeme o ně, jsou pro nás nezbytné. U školního hřiště bude provedena náhradní výsadba a dále i na několika místech Újezda vysadíme nové stromy. Pro objektivitu věci nyní bude o celé kauze rozhodovat jiný úřad městské části, konkrétně ÚMČ Praha 22. Vyčkáme tedy na pravomocné rozhodnutí. Věřme tedy, že se do něj opět někdo naprosto účelově neodvolá a zastávku budeme moci co nejdříve otevřít.

Milan Samec, starosta MČ Praha 21