• Zákaz nočního vycházení, v neděli uzavřené obchody

Zákaz nočního vycházení, v neděli uzavřené obchody

Od středy se v Česku opět zpřísňují koronavirová opatření. Děje se tak kvůli nefunkčnosti současných restrikcí a stále se zhoršující epidemické situaci. Vláda nařídila noční zákaz vycházení s výjimkou nezbytných cest a nařídila homeoffice, pokud je to možné. Omezení platí od středy 28. října do půlnoci v úterý 3. listopadu, kdy by měl skončit nouzový stav, kabinet ale bude žádat o prodloužení.

• Noční zákaz vycházení

S platností od středy 28. října je od 21:00 do 4:59 zakázáno vycházet z domu. Výjimkou jsou například cesty do zaměstnání a zpět, neodkladné cesty z důvodu ochrany života, zdraví či majetku, nebo venčení psa do 500 metrů od bydliště.

• V neděli na nákupy nejezděte

Obchody, které mohou provozovat svou činnost, musí mít nově v neděli zavřeno. Od pondělí do soboty je zavírací doba stanovena mezi 20:00 a 5:00. Výjimku mají čerpací stanice, lékárny, prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících (letiště, nádraží), prodejny ve zdravotnických zařízeních. Opatření pro restaurace zůstává - mohou stále prodávat přes okénko. Otevřená zůstanou také květinářství, v prodejně mohou být přítomni maximálně 2 zákazníci.

• Zavedení práce z domova

Zaměstnavatelé mají v případech, kde je to možné, zavést tzv. home office, tedy práci z domova.

• Uzavření trhů

Dalším opatřením, které v pondělí vláda přijala, je zákaz prodeje na tržištích a tržnicích. Nevztahuje se na prodej ovoce, zeleniny, mléka a výrobků z mléka, masa, vajec, pekařských a cukrářských výrobků - vše však z domácí výroby. Zakazuje se konzumace výrobků v prostoru trhů. Na ploše 400 metrů čtverečních na trhu může být v jeden čas maximálně 20 lidí a stánky od sebe musí být minimálně dva metry.

• Omezení provozu lázní

Lázeňské a léčebně-rehabilitační zařízení mohou poskytovat péči lidem, kteří ji mají alespoň částečně hrazenou z veřejného pojištění, samoplátcům ne.

Bez názvu.png

Celé znění nových krizových opatření včetně výjimek najdete ZDE.

Osoba odpovědná za aktuálnost informací: Majerová Alena