• Hasičský záchranný sbor - silný vítr 26.08.2020

Hasičský záchranný sbor - silný vítr 26.08.2020

Od ranních hodin vyjíždíme k následkům silného větru. Do 15 hodiny již evidujeme přes 400 událostí. Nejvíc případů je ve Středočeském, Plzeňském, Ústeckém a Královéhradeckém kraji.

Nejčastěji vyjíždíme k popadaným nebo nalomeným stromům a větvím, které padají nebo hrozí pádem na komunikace. Upevňujeme také střešní krytiny. V Praze na Chodově a v Hloubětíně spadly stromy na zaparkovaná auta.

V Praze také vítr komplikoval zásah u požáru strniště v Křeslicích nebo požár trávy v Radlické ulici.

forest-3628779_640.jpg

Připojuji rady, jak se bezpečně při silném větru chovat.

• Uvědomte si, že největší hodnotu má lidský život a zdraví a až potom záchrana majetku.
  • Nezdržujte se v blízkosti větších stromů.
  • Ve městě omezte pohyb kolem vyšších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy).
  • Dávejte pozor na možnost pádu elektrického vedení.
  • Za jízdy autem snižte přiměřeně rychlost nebo zastavte (větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné a hrozí také zvýšené nebezpeční střetu s překážkou na silnici).
  • Schovejte se v budově s nenarušenou statikou.
  • Nechoďte do lesa.
  • Sledujte vývoj situace ve sdělovacích prostředcích.
  • Připravte si k dispozici baterku, svíčku, případně rádio na baterky pro případ výpadku proudu.
  • Respektujte informace Českého hydrometeorologického ústavu, které uslyšíte v mimořádných zpravodajstvích hromadných sdělovacích prostředků (rozhlas a televize) nebo orgánů obce.
  • Nepodceňujte předpovídanou situaci a nepřeceňujte vlastní síly, schopnosti a možnosti.
  • Nerozšiřujte poplašné a neověřené zprávy.
  • Varujte ostatní osoby ve svém nejbližším okolí, nezapomeňte na neslyšící a jinak postižené osoby.
  • Pomáhejte sousedům, zejména starým, nemocným a nemohoucím lidem.
  • Připravte si materiál na zajištění oken a dveří.
  • Odstraňte nebo upevněte volně uložené předměty, které mohou v důsledku větru ohrožovat okolí (truhlíky, květináče, zahradní nábytek atd.).
  • Uvědomte si, že siréna Vás informuje o hrozícím nebezpečí.
  • Pokud je váš život, zdraví popř. majetek v bezprostředním ohrožení, volejte hasiče na číslo 112 nebo 150.

Osoba odpovědná za aktuálnost informací: