Potřebuji řešit Nejčastěji hledáte logo

Potřebuji řešit

  • Aktuality
  • Varování ČHMÚ před silným větrem a náledím
Aktualita

Varování ČHMÚ před silným větrem a náledím

Český hydrometeorologický ústav vydal ode dneška, tj. 18.1.2018, do zítřka, tj. 19.1.2018 varování před VELMI SILNÝM VĚTREM (VYSOKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ) a NÁLEDÍM.

P21_prapor_aktuality.png

Podrobnější informace od ČHMÚ:

V čerstvém západním proudění postupuje dnes (čtvrtek 18. 1.) přes Německo a Polsko tlaková níže a s ní spojený okludující frontální systém ovlivňuje počasí i u nás.

Dnes (18. 1.) se bude v severovýchodní polovině území místy vyskytovat silné sněžení, které bude postupně v polohách pod 600 m přecházet do deště se sněhem nebo do deště. Zejména na horách na severu může napadnout až 30 cm nového sněhu.

Během odpoledne 18. 1. od západu významně zesílí vítr. V západních Čechách a v severní polovině ČR bude vítr velmi silný s nárazy kolem 25 m/s (90 km/h) a na horách kolem 35 m/s (125 km/h). V jižních Čechách, na Vysočině a na většině území Moravy bude silný vítr dosahovat v nárazech 20 až 25 m/s (až 90 km/h), na horách kolem 30 m/s (kolem 110 km/h). V noci na pátek (19. 1.) bude vítr slábnout.

Při silném větru se budou v severovýchodní polovině území v polohách nad 600 m místy vytvářet sněhové jazyky, na horách na severu i závěje. Nejintenzivnější tvorba závějí se očekává ve čtvrtek později odpoledne a večer. V noci na pátek (19. 1.) bude vítr slábnout a tvorba závějí ustávat.

Dnes (18. 1.) večer a v noci na pátek se opět bude v nižších a středních polohách místy vytvářet náledí a zmrazky.

Doporučení ke zmírnění následků silného větru:-Před příchodem větru zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit stavební jeřáby apod.-Nezdržovat se zejména v okolí starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy), v blízkosti větších stromů a nechodit do lesa. Je-li to možné, přečkat nejprudší nárazy větru v uzavřených prostorách.-Při řízení auta jet maximálně opatrně a pomalu. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné. To platí i pro prázdné nákladní auto. Sledovat dopravní zpravodajství.-Na horách omezit vycházení a nevydávat se zejména do hřebenových partií.Dodržovat pokyny Horské služby (http://www.horskasluzba.cz).-Dávat pozor na možnost pádu drátů vysokého napětí. Pokud leží na zemi,nepřibližovat se k nim. Doporučení ke zmírnění následků silného sněžení:-Vzít v úvahu možnost náhlého poklesu dohlednosti a náhlé tvorby sněhové pokrývky a přizpůsobit tomu rychlost jízdy.-Na komunikacích možnost vzniku kalamitní situace.-Sledovat předpověď počasí a dopravní zpravodajství. Doporučení ke zmírnění následků tvorby závějí:-V postižených oblastech možnost vzniku kalamitní situace.-Při cestování sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy.-Při jízdě autem nezapomenout na zimní výbavu, sněhové řetězy a nářadí k případnému vyproštění vozidla. Je vhodné mít ve vozidle teplé oblečení a alespoň minimální zásobu nápojů a občerstvení.-Na horách sledovat informace Horské služby (http://www.horskasluzba.cz) a dodržovat jejich pokyny.-Jsou možné komplikace se zásobováním, zdravotnickými službami apod. Možnost výpadků elektrického proudu.

Doporučení ke zmírnění následků náledí:-Lokálně se bude vytvářet náledí nebo zmrazky. Vozovky a chodníky budou místy kluzké, řidiči a chodci by měli věnovat zvýšenou pozornost místním podmínkám.

Published

Přihlášení / Můj účet

Můžete se přihlásit prostřednictvím sociálních sítí.

Služby městské části od A do Z

Kontakt

Úřad městské části Praha 21

Staroklánovická 260
190 16, Praha 9
tel.: +420 281 012 911
fax.: +420 281 971 531
el. podatelna: podatelna@praha21.cz
ID datové schránky: bz3bbxj
IČ: 00240923

Úřední hodiny

PO: 8:00 - 12:00 / 13:00 - 17:30
ÚT: Není úřední den
ST: 8:00 - 12:00 / 13:00 - 17:30
ČT: Není úřední den
PÁ: 8:00 - 12:00

Matrika v případě svatby omezený provoz